Nalezneme zde místa jako je národní park Bwindi se světovým unikátem - horské gorily, kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě. Můžete zde pozorovat šimpanze v jejich přirozeném prostředí. Safari v afrických národních parcích je snad tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout. Takhle nějak asi vypadala naše planeta před stovkami let.
Uganda je prezidentská republika, nacházející se ve východní Africe, která hraničí s Keňou na východě, s Jižním Súdánem na severu, s Demokratickou republikou Kongo na západě, se Rwandou na jihozápadě a s Tanzanií na jihu. Součástí Ugandy je i nezanedbatelná část Viktoriina jezera, kterým také procházejí hranice s Keňou a Tanzanií.
Hlavním důvodem proč Ugandu navštívit jsou, stejně jako například ve Rwandě, volně žijící horské gorily a šimpazi. Uganda Vám však může nabídnout mnohem více. Nachází se zde mnoho národních parků, v čele s Bwindi nebo Ruwenzori, kde se nacházejí již zmíněné gorily. Naleznete zde například také kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě, který je součástí národního parku Queen Elizabeth.
Uganda leží na rovníku a má tak tropické kontinentální podnebí s letním počasím po celý rok. Teploty se zde pohybují okolo 28°C po celý rok a to hlavně díky nadmořské výšce. Výkyvy v teplotách v průběhu roku jsou však velmi malé. Nejtepleji je od prosince do února, kdy se denní teploty pohybují kolem 29°C. Ve vyšších polohách je chladněji. V jižní části Ugandy probíhá od března do května a od října do listopadu období dešťů. Vrcholky nejvyšších hor jsou dokonce pokryty sněhem.
Horské gorily byly poprvé objeveny asi před sto lety německým badatelem Robertem von Beringei, podle kterého jsou také gorily pojmenovány Gorilla beringei beringei. Gorily se nacházejí již jen na pár místech, jedním takovým je pohoří Virunga na hranicích Rwandy, Ugandy a Konga. Žijí pouze v deštných pralesech a ve výšce mezi 2200 – 4000 m.n.m. Na území Rwandy je můžete nalézt v parku Parc National des Volcans, v Ugandě v parku Bwindi a Ruwenzori. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské.
Gorily žijí v malých tlupách a živí se téměř výhradně rostlinnou stravou. Gorilí tlupa může čítat na 30 jedinců a vládne zde přísná hierarchie. Dominantní roli zastává nejstarší samec, který rozhoduje v tlupě v podstatě o všem. Jejich mimika a chování se nápadně podobá lidem. Jejich vztahy jsou láskyplné a ohleduplné.
Samec dorůstá do velikosti okolo 180 cm až do 2 metrů. Jsou známy exempláře, které mají i přes dva metry. Hmotnost dospělých samců se pohybuje okolo 150 – 200 kg. Samice jsou menší, dorůstají do výšky asi 150 cm při 70 až 110 Kg. Samci jsou na hřbetě zbarveni stříbrošedě.
Setkání s gorilami v jejich přirozeném prostředí je úchvatný zážitek. Pozorovat z bezprostřední blízkosti tvora, který je nejvíce podobný člověku, rozpoznávat jejich nálady a mimiku, která je prakticky stejná jako lidská, na to člověk nikdy nezapomene. Pohled do gorilých očí je zkrátka kouzelný.
© 2019 Snail Travel International a.s. Všechna práva vyhrazena.
Cestovní kancelář SNAIL TRAVEL INTERNATIONAL a.s.
Veleslavínova 6, 110 00 Praha 1
mob.: +420 602 552 624, +420 725 713 335
e-mail: info@snailtravel.cz